Bojtorján a kozmetikában
Ki ne szeretne egészségtől ragyogó bőrt, dús és ápolt hajkoronát?
Számos gyógynövény alapú hajápolási termék fő összetevője a bojtorján-gyökérből készített kivona.
Hogy miért is ilyen közkedvelt ez a gyógynövény, milyen problémákra nyújthat megoldást a haj- és bőrápolás területén?
A népi gyógyászat régóta használt gyógynövénye. A növény gyökérzete adja a drogot, ami Bardanae radix néven vált ismertté. Hatóanyagtartalmát nagy részben az inulin adja, továbbá nyálka, illóolaj, polifenolok, poli- és kéntartalmú acetilének is megtalálhatóak benne. A bojtorján ásványi anyagokban, vitaminokban (C-, E és B-vitaminok) gazdag növény, antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatású.
A gyökérből készített főzetet előszeretettel használják anyagcsere javító, máj- epebetegek kezelésére szánt teakeverékek alkotószereként, öblögetőként pedig torokgyulladás tüneteinek enyhítésére.

Fontos megjegyezni, hogy a zsírosodás egy természetes folyamat, a faggyúmirigyek normál működésének velejárója, így nem ajánlott a túlzottan gyakori hajmosás, illetve egyéb tényezők is hozzájárulhatnak a túlzott faggyútermelődés kialakulásához (serdülőkor, hormonok hatása, időjárási viszonyok, stressz, hajformázó termékek, pl., hajzselé, hajlakk stb. használata). A faggyú védő szerepet is betölt, így jótékony tulajdonságai is vannak: védi a bőrt a kémiai hatások ellen, biztosítja a megfelelő víztartalmat, óvja a hajszálakat, puhává, fényessé teszi a hajat. Megóvja a bőrt a baktériumok okozta fertőzések és a gombásodás ellene.
A bojtorján gyökeréből kivont olaj is szintén hajápolási termékek fő kiegészítője lehet, illetve bedörzsölő szerként, fürdőolajként reumatikus fájdalmak enyhítésére is alkalmazzák.
A haj és fejbőr ápolása mellett a bojtorján gyökérből nyert kivonatot ekcémás bőrfelületek, akné és pikkelysömör (psoriasis) kezelésére is elterjedten használják, antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően. Bőrtisztító, faggyútermelődést szabályzó tulajdonsága miatt zsíros, pattanásos bőrre szánt készítményekben, arctisztító tonikokban, arckrémekben és szérumokban aktív összetevő szerepét töltheti be. Ez a sokoldalúan használt gyógynövény tehát megoldást nyújthat a túlzott faggyútermelés következtésben kialakuló bőrproblémák kezelésére, megszűntetésére. Az utóbbi években kutatásokat végeztek annak igazolására is, hogy a bojtorján bőrfiatalító, öregedést gátló hatással is rendelkezik.